Vyšetřovací metody

Pro optimální léčbu potřebujeme znát příčinu neplodnosti. Základní otázkou je, zda je žena schopna uvolnit zralé vajíčko a zda je možné spojení tohoto vajíčka se spermií ve vejcovodu ženy. U muže je hlavní zjistit, zda vytváří dostatečné množství kvalitních, pohyblivých a morfologicky správných spermií. Někdy nám postačí k vyšetření jednotlivých faktorů neplodnosti metody jednoduché, jindy je třeba použít metody složitější.

  • Základní vyšetření reprodukčním gynekologem – lékař pomocí gynekologického vyšetření a ultrazvuku dělohy a vaječníků, s ohledem na fázi menstruačního cyklu, zjistí velikost a tvar dělohy, výšku a kvalitu děložní sliznice, stav vaječníků, přítomnost cyst, myomů nebo endometriózy.
  • Stanovení hormonálního profilu z krve – toto vyšetření krve v různých fázích menstruace nám dá informaci o stavu vaječníků, jejich schopnosti tvořit zralá vajíčka a možné odpovědi na stimulační léky. Vyšetřují se hladiny folikulostimulačního hormonu (FSH), luteinizačního hormonu (LH) a Anti-Mülleriánského hormonu (AMH). Součástí hormonálního vyšetření může být i stanovení hladiny prolaktinu (PRL) a hormonu stimulující štítnou žlázu (TSH).
  • Vyšetření hormonů štítné žlázy – provádí se z krve. Hormony, které vytváří štítná žláza, mohou negativně působit na plodnost ženy. Pokud jsou hladiny hormonů štítné žlázy moc nízké či příliš vysoké, může být narušena i rovnováha pohlavních hormonů. To má za následek poruchy ovulace, nepravidelnou menstruaci, problémy s otěhotněním.
  • Vyšetření dělohy a průchodnosti vejcovodů metodou hysterosalpingografie (HSG) – jde o vpravení kontrastní látky do dělohy a vejcovodů a sledování jejího průniku pod kontrolou ultrazvukem nebo rentgenem. Metoda je prováděna ambulantně.
  • Hysteroskopie a laparoskopie– vyšetření dělohy a dutiny břišní prováděné v krátkodobé celkové anestezii za pomocí optického přístroje zavedeného přímo do dutiny děložní (hysteroskopie) nebo do dutiny břišní (laparoskopie). Hysteroskopie se používá k diagnostice a léčbě problémů uvnitř dělohy (polypy, myomy, adheze, septa). Laparoskopie se využívá při diagnostice a léčbě endometriózy a rovněž ke zjištění průchodnosti vejcovodů, pozánětlivých stavů a pooperačních srůstů po předchozích operacích.
  • Genetické vyšetření – konzultace s klinickým genetikem a vyšetření krve se stanovením karyotypu (u opakovaných potratů, neúspěšných IVF cyklech, zástavy vývoje embryí).
  • Imunologické vyšetření– konzultace s reprodukčním imunologem a odběry krve se stanovením imunomarkerů se vztahem k reprodukci (protilátky proti spermiím, embryu a placentě, případně vyšetření buněčné imunity (NK buňky)).
  • Vyšetření receptivity děložní sliznice (ERA test) - určí optimální časové okno, kdy je děložní sliznice připravena pro přijetí embrya. Stanoví tedy vhodný čas pro embryotransfer.
  • Vyšetření spermiogramu – mikroskopické stanovení základních parametrů spermiogramu. V laboratoři se hodnotí objem ejakulátu, jeho pH, rychlost zkapalnění, počet spermií na 1 ml, jejich pohyblivost a tvar hlaviček, krčků a bičíků (morfologie). Před odběrem je doporučena třídenní pohlavní abstinence, aby nebyl výsledek zkreslený.
    Vyšetření může potvrdit nebo vyloučit patologie spermatu, avšak nemůže potvrdit, že muž je skutečně plodný. Pokud vyšetření spermatu ukáže nějakou abnormalitu, je vhodné ho zopakovat s odstupem dvou až tří měsíců a teprve při opakování abnormálních hodnot se doporučuje navštívit urologa nebo androloga (specialistu na mužskou neplodnost).
  • Vyšetření oxidativního stresu v ejakulátu: Oxidativní stres je stav způsobený nerovnováhou mezi tvorbou reaktivních kyslíkových radikálů (ROS) a antioxidačním systémem těla, který je neutralizuje a odstraňuje. Nadměrná tvorba ROS vede k poškození DNA spermií a defektní pohyblivosti, což může vést k neplodnosti muže. Na oxidativní stres má vliv životní styl, kouření, obezita, stárnutí, stres, zánětlivé procesy v těle, varikokéla či systémová onemocnění jako např. diabetes.
  • Genetické vyšetření – konzultace s klinickým genetikem a odběry krve se stanovením karyotypu.
  • Imunologické vyšetření– konzultace s reprodukčním imunologem a odběry krve a ejakulátu s vyšetřením imunomarkerů se vztahem k reprodukci.
  • Základní vyšetření urologem – vyšetření urogenitální oblasti pohmatovým eventuelně ultrazvukovým vyšetřením, vyloučení zánětu urogenitální oblasti z moči.